Przedawnionych wypłat nie trzeba realizować
Pracownik nie może domagać się nagrody jubileuszowej i odprawy emerytalnej po trzech latach od dnia, w którym miały do niego trafić. Ich uregulowanie po tym terminie zależy wyłącznie od decyzji szefa
– Zatrudnialiśmy pracownicę w przychodni (samodzielny zakład opieki zdrowotnej) od 17 października 1983 r. do 31 października 2006 r., po czym przeszła ona na emeryturę. Równolegle pracowała w innym podmiocie organizacyjnym na umowie o pracę. Przed przyjęciem do pracy w przychodni udokumentowała wcześniejsze nieprzerwane zatrudnienia od 1 listopada 1970 r. W efekcie 31 października 2005 r. uzyskała prawo do nagrody jubileuszowej za 35 lat pracy.
Nie została jej jednak wypłacona, ponieważ ówczesna pracownica kadr stwierdziła, że się nie należy z uwagi na dodatkowe zatrudnienie w innym stosunku pracy. Nie wypłacono jej też odprawy emerytalnej, bo kadrowa uznała, że przysługuje tylko z jednego stosunku pracy, a skoro pracownica otrzymała ją w drugiej firmie, to w przychodni nie ma do niej prawa.
Po uzyskaniu emerytury, 2 listopada 2006 r., pracownica została ponownie zatrudniona w lecznicy i pracuje do dziś. Z ubiegłorocznym wynagrodzeniem grudniowym wypłaciliśmy jej zaległą jubileuszówkę za 35 lat pracy (według aktualnego jej wynagrodzenia, bez odsetek).
Czy możemy zatem wypłacić gratyfikację za 40 lat pracy, do której pracownica uzyska prawo w lipcu tego roku (wyciąg z regulaminu wynagradzania do wglądu redakcji)? Jeśli tak, to czy należy się ona w pełnej wysokości, mimo że nie zostanie zachowany odstęp pięciu lat w jej wypłacie? – pyta czytelniczka.
Pracownica powinna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta