Firmy nie można kontrolować w biurze rachunkowym
Kontrole podatkowe i z ZUS bardzo często przeprowadzane są w biurze rachunkowym obsługującym przedsiębiorcę. Jest to wygodne dla wszystkich stron. Czy jednak prawidłowe w świetle obowiązujących przepisów?
Zasady prowadzenia kontroli podatkowej uregulowane są w dziale VI ordynacji podatkowej (op). Tam też jest mowa o możliwych miejscach jej prowadzenia.
Zgodnie z art. 285a op czynności kontrolne prowadzone są:
- w siedzibie kontrolowanego,
- w innym miejscu przechowywania dokumentacji oraz
- w miejscach związanych z prowadzoną przez niego działalnością i w godzinach jej prowadzenia (w przypadku skrócenia w toku kontroli czasu prowadzenia działalności czynności kontrolne mogą być prowadzone przez osiem godzin dziennie).
Gdy księgi podatkowe są prowadzone lub przechowywane poza siedzibą kontrolowanego, ten na żądanie kontrolujących obowiązany jest zapewnić dostęp do nich w swojej siedzibie albo w miejscu ich prowadzenia lub przechowywania, jeżeli udostępnienie ich w siedzibie może znacznie utrudnić prowadzenie bieżącej działalności.
Natomiast, jak wynika z art. 285b op, kontrola lub poszczególne czynności kontrolne za zgodą kontrolowanego mogą być przeprowadzane w siedzibie organu podatkowego, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli lub kontrolowany zrezygnował z uczestniczenia w czynnościach kontrolnych, a także – co wynika z art. 286 § 2 – gdy nie zapewnia kontrolującym warunków umożliwiających wykonywanie czynności kontrolnych związanych z badaniem dokumentacji, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta