Ciężarna ma sporo przywilejów
Szef musi przenieść kobietę, która spodziewa się dziecka albo karmi, do innych zadań, jeśli dotychczasowe są dla niej wzbronione. Gdyby nie mógł tego zrobić, powinien ją zwolnić z obowiązku świadczenia pracy
Art. 179 kodeksu pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przeniesienia pracownicy w ciąży lub karmiącej do wykonywania innej pracy. Kiedy szef musi to zrobić?
Konieczne działania
Z art. 179 k.p. wynika, że pracodawca jest do tego zobowiązany, gdy pracownica jest zatrudniona na stanowisku związanym z wykonywaniem pracy dla niej wzbronionej. A jeżeli przeniesienie nie jest możliwe, powinien zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Rodzaje prac wzbronionych określa rozporządzenie Rady Ministrów z 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (DzU nr 114, poz. 545 ze zm.; dalej rozporządzenie). Rozporządzenie określa też wiele prac, które będą wzbronione w razie przekroczenia określonych w wykazie norm.
Jeżeli pracownica je wykonuje, pracodawca może jej nie przenosić do wykonywania innych zajęć, lecz odpowiednio dostosować warunki lub ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenie. Musi jej zapewnić inne zadania, dopiero gdy dostosowanie warunków dotychczas wykonywanej pracy do norm wskazanych w rozporządzeniu jest niemożliwe lub niecelowe.
A gdy i tego nie jest w stanie zagwarantować, ma obowiązek zwolnić podwładną z obowiązku świadczenia pracy.
Nakaz bezwzględny
Podjęcie przez pracodawcę działań określonych w art. 179 k.p. jest obligatoryjne. Musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta