Serwis to o wiele za mało
Dorośli z diecezji przygotowują się tutaj do chrztu, niepełnosprawne dzieci z miasta idą do Pierwszej Komunii, a biednym emerytom funduje się wycieczki. – Parafia musi być otwarta na potrzeby wiernych – mówi ks. Eugeniusz Antkowiak
Stojący w poznańskiej dzielnicy Łazarz neoromański kościół Matki Boskiej Bolesnej ma niewiele ponad 100 lat. Tutejsza parafia jeszcze mniej. Jest za to jedną z najprężniejszych w 600-tysięcznym Poznaniu.
– Współczesna parafia musi tętnić duchem żywej wiary, a do tego być wrażliwa na potrzeby ludzi i ich oczekiwania – tłumaczy proboszcz ks. Eugeniusz Antkowiak. – Nie wystarczy już odprawić Mszę św.
Stara i niebezpieczna
Łazarz – jedna z historycznych dzielnic stolicy Wielkopolski. Słynie z zabytkowych kamienic. Także z jednego z najwyższych w mieście wskaźników przestępczości. – Mamy dużo patologii i dużo biedy – przyznaje ks. Antkowiak.
Do drzwi tutejszej plebanii pukają często zapłakane kobiety i żalą się, że nie mają na chleb dla dzieci. Przychodzą emeryci, którzy nie mają za co wykupić leków. – Żadna prośba nie jest lekceważona – zapewnia proboszcz.
Ale żeby dostać pomoc, nie wystarczy powiedzieć, że jest się w potrzebie. Pod adres, gdzie mieszka potrzebujący, idą najpierw wolontariusze Caritasu i robią wywiad środowiskowy. – Żeby uchronić się przed naciągaczami, pytamy o dochody, stan rodzinny, sprawdzamy, czy ktoś nie uchyla się od pracy – opowiada Małgorzata Korościk, jedna z 20 osób działających w parafialnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta