Młody wiek i ubezwłasnowolnienie ogranicza swobodę pracowniczą
Szesnastolatka można zatrudnić. Choć w świetle kodeksu cywilnego ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych, wolno mu np. pobierać wynagrodzenie. Ale nie wszystkie decyzje podejmie samodzielnie
Tak będzie choćby przy zakończeniu stosunku pracy. Jeśli zatrudnienie sprzeciwia się dobru osób z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych, ich przedstawiciele ustawowi, np. rodzice, mogą za zezwoleniem sądu opiekuńczego rozwiązać kontrakt o pracę. Dopuszcza to art. 22 § 3 k.p.
Bez kuratora się nie obejdzie
W świetle art. 15 kodeksu cywilnego ograniczoną zdolność do czynności prawnych mają małoletni, którzy ukończyli 13 lat, oraz osoby ubezwłasnowolnione częściowo.
Kodeks pracy dotyczy jednak osób mających skończone 16 lat, ale nieprzekroczone 18 (bo zgodnie z art. 22 § 2 k.p. – na zasadach określonych w kodeksie pracy – zatrudniony musi mieć nie mniej niż 16 lat), oraz osób pełnoletnich częściowo ubezwłasnowolnionych z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta