Obrazki z parkowej ławki
W Muzeum Thyssen-Bornemisza i Caja Madrid hit sezonu: dzieła wielkich malarzy w „Ogrodach impresjonistów”
Korespondencja z Madrytu
Potężna dawka sztuki. Ponad 130 dzieł, nazwiska od Delacroix, poprzez Maneta i Moneta, po Cézanne’a, Klimta, Bonnarda. Eksponaty z hiszpańskich kolekcji oraz kilkudziesięciu zagranicznych. Wszystko zakomponowane chronologicznie, od lat 30. XIX stulecia po lata I wojny.
W ogrodowy klimat wprowadzają prace prekursorów impresjonizmu. Barwne bukiety w wazonie romantyka Delacroix i w takim samym realistycznym stylu wczesne, tradycyjne płótna Renoira i Bazille’a, późniejszych „wrażeniowców”.
Przeciwwagę dla tych salonowych kompozycji stanowią „dzikie” pejzaże barbizończyków, tworzone w plenerze. Tam szukali natchnienia Daubigny, Corot, Millet. Realiści, ale też nonkomformiści. Awangarda artystyczna z połowy XIX stulecia pozazdrościła im jędrnej, malarskiej prawdy. To właśnie oni, impresjoniści, rzucili hasła: dość pracownianych pejzaży!
Barbizończycy ponad komfort miejskiego życia przedkładali wieś wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta