Dwa znaczenia pozwu o sprostowanie świadectwa pracy
Pracownik ma szanse na wygraną, gdy będzie dochodził przed sądem zmiany danych w dokumencie potwierdzającym okres konkretnego zatrudnienia. Nawet gdy wystąpi ze swoim żądaniem po ustawowym terminie
Świadectwo pracy jest podstawowym dokumentem zawierającym informacje niezbędne do ustalenia uprawnień pracowniczych w kolejnych miejscach pracy oraz uzyskania świadczeń z ubezpieczenia społecznego.
Dlatego też każdy pracodawca ma obowiązek wydania tego dokumentu pracownikowi. A jeśli wpisze w nim dane niezgodne ze stanem faktycznym, musi go sprostować. Gdy tego nie uczyni, pracownik może dochodzić sprostowania na drodze sądowej. Ale podwładny nie może zwlekać z takim żądaniem, bo w ogóle je utraci.
Najpierw do firmy, potem do sądu
Pracownik może dochodzić sprostowania świadectwa pracy przed sądem pracy. Najpierw powinien jednak wyczerpać postępowanie przedsądowe, czyli musi zwrócić się w terminie siedmiu dni z wnioskiem o sprostowanie do byłego pracodawcy (art. 97 § 21 k.p.).
Tego etapu nie wolno mu pominąć. Jeśli to zrobi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta