Jak złożyć oświadczenie w formie elektronicznej
Przedsiębiorca może wyrazić swą wolę zarówno przez e-mail, komunikator internetowy, jak i na stronie WWW. Ważne, by treść dotarła do adresata
Rosnące znaczenie środków komunikacji elektronicznej powoduje, że tradycyjne środki porozumiewania się, jak poczta, telefonia stacjonarna czy faks tracą systematycznie na znaczeniu. Coraz częściej podmioty komunikują się za pomocą środków elektronicznych, takich jak Internet czy e-mail.
Znak skierowany do innych
Ustawową definicję oświadczenia woli znaleźć można w art. 60 kodeksu cywilnego (patrz ramka). Za oświadczenie woli należy uznać zachowanie osoby, które w sposób dostateczny ujawnia jej wolę wywołania określonego skutku prawnego. W najnowszej literaturze oświad- czenie woli określane jest jako czynność konwencjonalna (znak), regulująca sytuację prawną podmiotów, których dotyczy. Jest zatem skierowana do innych osób w sposób zamierzony.
Definicja wyraża fundamentalną dla polskiego prawa cywilnego zasadę swobody formy oświadczenia woli. Jest ono koniecznym elementem każdej czynności prawnej, przy czym bez wątpienia oświadczenie takie nie musi być złożone wyraźnie.
Możliwa i w pełni dopuszczalna jest sytuacja, w której podmiot poprzez swoje zachowanie nie ma wprost na celu przejawienia woli, ale zachowanie to pozwala innym osobom na wnioskowanie, że dany akt woli w istocie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta