Fundacja z wyobraźnią
Dzięki Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przybywa dziennikarzy, prawników, lekarzy, artystów i sportowców
Dzieło, z którego Kościół w Polsce może być naprawdę dumny, powstało trochę przez przypadek. Po pielgrzymce papieskiej w 1999 roku zostało sporo pieniędzy od sponsorów, które należało dobrze spożytkować. Biskupi z komitetu organizacyjnego pielgrzymki postanowili stworzyć specjalny fundusz dla promowania młodych i zdolnych ludzi, których nie stać na solidne wykształcenie. Idei przyklasnęli sponsorzy i w 2000 roku Konferencja Episkopatu Polski powołała Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Tak powstał żywy pomnik Jana Pawła II. Jego twórcy wspominają, że papież cieszył się tym dziełem i zdecydowanie wolał takie pomniki od spiżowych.
Dzień Papieski
Podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski 18 sierpnia 2002 roku na krakowskich Błoniach mówił o konieczności podejmowania tego typu przedsięwzięć: „W obliczu współczesnych form ubóstwa, których, jak wiem, nie brakuje w naszym kraju, potrzebna jest dziś – jak to określiłem w liście »Novo millennio ineunte« – wyobraźnia miłosierdzia w duchu solidarności z bliźnimi, dzięki której pomoc będzie świadectwem braterskiej wspólnoty dóbr. Niech tej wyobraźni nie zabraknie mieszkańcom Krakowa i całej naszej ojczyzny. Niech wyznacza duszpasterski program Kościoła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta