Mobilizacja świeckich pilnie potrzebna
Aż 90 proc. Polaków to katolicy. Ich zaangażowanie w życie Kościoła jest zróżnicowane, ale to od nich zależy, czy spełni się w Polsce „proroctwo laicyzacji”
Uczą się i studiują, pracują zawodowo, zakładają rodziny i wychowują dzieci. Ta licząca blisko 34 mln osób społeczność jest wewnętrznie zróżnicowana – zaliczają się do niej zarówno osoby głęboko wierzące, angażujące się w życie Kościoła, jak i katolicy „kulturowi”, zaglądający do świątyń na mocy przyzwyczajeń i tradycji, oraz osoby obojętne religijne.
Druga kategoria?
Przez wieki laikat był postrzegany jako bierna masa katolików drugiej kategorii, których zbawienie jest zagrożone z powodu życia „w świecie”. Decyzje podejmowali duchowni, więc świeccy nie czuli się odpowiedzialni za Kościół, wspierając go jedynie materialnie i modlitwą. Sobór watykański II dowartościował „świat” jako środowisko życia katolików, które mają ewangelizować, a nie z niego uciekać.
Gdy mówi się o świeckich w Kościele, opisuje się liczne wspólnoty formacyjne, modlitewne i charytatywne. Mimo że w czasach PRL zakazano działalności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta