Świadectwa, ojcostwa, autorytetu
Religijność młodych Polaków coraz mniej kształtują tradycja i przywiązanie do rytuału, a coraz bardziej indywidualizm. Popularna staje się postawa: „wiara – tak, Kościół – niekoniecznie”
W porównaniu z resztą Europy polska młodzież jest wierząca i intensywnie praktykująca. Badania CBOS pokazują, że od 1992 r. poziom deklaracji wiary młodzieży nie zmienia się i wynosi ok. 90 proc. Niepokojące jest natomiast, że w tej grupie wiekowej – od 18 do 24 lat – niemal o połowę (z 9 do 5 proc.) spadła liczba głęboko wierzących. Widoczny jest też spadek praktyk religijnych. O ile w 1988 r. 50 proc. młodych ludzi praktykowało systematycznie, o tyle w 2005 r. 39 proc. Podobnie zmniejszyła się liczba młodych praktykujących niesystematycznie: z 33 proc. w 1988 r. do 29 proc. w 2005 r.
Jak wykazuje Instytut Statystyki Kościoła katolickiego, coraz popularniejsza staje się postawa: „wiara – tak, Kościół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta