Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe obowiązki to nowe wątpliwości

13 kwietnia 2015 | Podatki | Julita Karaś-Gasparska

Od kilku lat widoczna jest tendencja resortu finansów do stopniowego obejmowania nowych grup podmiotów obowiązkiem prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych. Także w tym roku kolejne grupy zawodowe zostały szczęśliwymi posiadaczami kas. Celem wprowadzanych zmian jest oczywiście uszczelnianie systemu kontroli i tym samym wzrost wpływów budżetowych.

W 2015 r. do zakupu, instalacji i stosowania kas zostali zobowiązani m.in. lekarze, stomatolodzy, fryzjerzy, kosmetyczki, mechanicy samochodowi oraz wulkanizatorzy. Obowiązek stosowania kas został więc nałożony na takich przedsiębiorców, którzy takie urządzenia oglądali do tej pory z drugiej strony lady sklepowej. Osoby te dostały wprawdzie czas na zapoznanie się z nowymi obowiązkami, 
ale pewne kwestie okazały się dla nich problematyczne dopiero wtedy, gdy przeszły z teorii do praktyki.

Okazało się, że wątpliwości pojawiają się m.in. w przypadku zwrotów towarów przez klientów, przyjmowania reklamacji 
i konieczności korygowania pomyłek. Dlatego na str. D12 wyjaśniamy m.in. w jaki sposób należy ewidencjonować korekty kasowe, co powinna zawierać taka ewidencja w przypadku zwrotu towarów lub uznania reklamacji albo w przypadku pomyłki na kasie fiskalnej i czy do ewidencji korekt kasowych należy dołączyć oryginał paragonu.

Zapraszam do lektury tygodnika „Podatki".

 

Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament