Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć limit zwolnienia dla wspólnot mieszkaniowych

13 kwietnia 2015 | Podatki | Grzegorz Tomala
Grzegorz
 Tomala
źródło: materiały prasowe
Grzegorz
 Tomala

Z orzecznictwa TSUE wynika, że odsprzedaż mediów właścicielom lokali mieszkalnych nie jest usługą związaną z nieruchomościami. Dlatego nie trzeba jej uwzględniać przy ustalaniu kwoty obrotu uprawniającej do preferencji.

Od stycznia 2014 r. zmieniły się zasady obliczania kwoty uprawniającej do korzystania z ogólnego zwolnienia z VAT przewidzianego w art. 113 ustawy o VAT (dalej: zwolnienie podmiotowe). Zwolnienie to jest limitowane wysokością sprzedaży do 150 000 zł. Przed nowelizacją podatnicy, ustalając limit zwolnienia, w ogóle nie brali pod uwagę sprzedaży zwolnionej z VAT (szczegółowe zwolnienia przedmiotowe). Niestety, ten wygodny i prosty stan rzeczy został zmieniony. Obecnie, ustalając limit zwolnienia 150 000 zł, trzeba wliczyć zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT:

a) transakcje związane z nieruchomościami,

b) usługi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38–41 ustawy o VAT,

c) usługi ubezpieczeniowe.

Czynności te wliczamy do limitu, jeżeli nie mają charakteru pomocniczego.

Zatem od 2014 r. niektóre czynności podlegające zwolnieniu z VAT na podstawie przepisów szczególnych muszą zostać doliczone do limitu zwolnienia podmiotowego, co spowoduje jego szybszą utratę. Po utracie zwolnienia podmiotowego czynności te będą nadal zwolnione z VAT, ale podatnik musiałby rozliczać podatek od innej sprzedaży niepodlegającej zwolnieniu przedmiotowemu.

Branżowe wątpliwości

Brzmienie art. 113 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT wprowadza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament