Coraz więcej jedzenia na talerzach Polaków
Niższe ceny zachęcają do większych zakupów. W tym roku zjemy więcej mięsa, ryb i cukru.
Beata Drewnowska
– W Polsce widać wyraźne odreagowanie na kryzys żywnościowy z poprzednich lat – mówi „Rzeczpospolitej" Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). – Niższe ceny sprawiają, że dysponując taką samą kwotą pieniędzy co przed rokiem, możemy pozwolić sobie na większe zakupy produktów spożywczych.
Efekt rosyjskiego embarga
Pokus do popuszczania pasa nie będzie brakowało także w kolejnych miesiącach. W 2015 roku – tak jak w poprzednim – możliwy jest spadek cen produktów spożywczych. W 2014 r. po ponad dekadzie wzrostów średni poziom cen żywności zmalał o 0,9 proc.
W najnowszej prognozie IERiGŻ zakłada, że w tym roku zapłacimy za żywność i napoje bezalkoholowe o 0,5–0,7 proc. mniej niż w ubiegłym roku, a ceny mogą zacząć rosnąć najwcześniej w trzecim kwartale tego roku. Spadku o 1,5 proc. rok do roku spodziewa się natomiast Bank Pocztowy.
– Ceny żywności w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta