Przedsiębiorca ma prawo wykazać VAT także poprzez korektę
Zdarza się, że firma z opóźnieniem otrzymuje fakturę od dostawcy z UE. Wtedy zarówno podatek należny, jak i naliczony pojawia się dopiero w deklaracji korygującej. Nie powinno to jednak wpływać na prawo do rozliczenia go przez spółkę.
∑ W ramach prowadzonej działalności gospodarczej nasza spółka nabywa towary od unijnych kontrahentów. Towary te są przemieszczane z terytorium innego kraju UE do Polski. W maju 2014 r. spółka kupiła materiały od dostawcy z Niemiec (towar został przetransportowany do kraju). 14 maja 2014 r. dostawca wystawił fakturę dokumentującą tę transakcję, jednak spółka nie otrzymała faktury, jak również nie dotarła do niej informacja o wystawieniu tego dokumentu. Spółka otrzymała fakturę dopiero w grudniu 2014 r. W miesiącu, w którym wpłynęła faktura, urząd kontroli skarbowej przeprowadzał w spółce kontrolę za maj 2014 r. W trakcie kontroli organ wskazał, że spółka nie rozliczyła podatku z tytułu opisanej transakcji. Po zakończeniu kontroli spółka zgodnie z przysługującym jej prawem złożyła korektę deklaracji (art. 24 ust. 4 ustawy o kontroli skarbowej). W uzasadnieniu do korekty wskazała, że w deklaracji za maj 2014 r. faktycznie nie zadeklarowała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów wynikającego z otrzymanej z opóźnieniem faktury. W korekcie deklaracji zwiększyła kwotę podatku należnego i jednocześnie kwotę podatku naliczonego.
W ocenie organu kontrolującego ujawnienie w toku postępowania braku zadeklarowania podatku należnego z tytułu WNT pozbawiło spółkę prawa do uwzględnienia w deklaracji VAT-7 podatku naliczonego z tego tytułu. W związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta