Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto zapłaci VAT od szkolenia dla klienta z zagranicy

13 kwietnia 2015 | Podatki | Maciej Jurczyga

Dla oceny miejsca wykonywania usługi kluczowe jest ustalenie, czy odbiorca występuje w roli podatnika. Status kontrahenta jest bowiem podstawowym kryterium określenia, jak firma organizująca kurs powinna się rozliczyć z fiskusem.

Jesteśmy firmą zajmującą się szkoleniami z zakresu telekomunikacji i telefonii komórkowej. W głównej mierze szkolenia wykonywane są na zlecenie firm zagranicznych dla ich pracowników i przeprowadzane w kraju zleceniodawcy. Dostaliśmy jednak propozycję przeprowadzenia szkolenia w Polsce dla obywateli Afganistanu oraz dla obywateli Gruzji w ich państwie. W obu przypadkach uczestnicy szkolenia będą za nie płacili jako osoby prywatne. Jak w tej sytuacji będzie wyglądać kwestia opodatkowania VAT wykonywanych usług? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z przepisu tego wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określonym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju.

Na terytorium Polski czy poza nim

Wskazane sformułowanie nie budzi większych wątpliwości, chociaż należy pamiętać, że ustawa o VAT w art. 28a–28o ustala szczególne zasady, które mogą decydować o tym, że usługa faktycznie wykonana na terytorium Polski uznawana jest za wykonaną poza tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament