Znaczenie protokołu kontroli
Nadanie protokołowi kontroli szczególnego charakteru to ważny instrument, w który ustawodawca wyposażył administrację weterynaryjną – pisze profesor prawa.
Na łamach „Rzeczpospolitej" problematyka prawa weterynaryjnego i organów administracji weterynaryjnej jest podejmowana rzadko. Również i w literaturze prawniczej zagadnienia te nie cieszą się dużą popularnością, a przecież stanowią istotny element nie tylko działalności przedsiębiorców, ale także przeciętnego konsumenta. Od sprawności działania organów administracji weterynaryjnej w dużym stopniu zależy bezpieczeństwo żywności i żywienia, a także stan zdrowia zwierząt. Stąd też wymaga to od ustawodawcy przyjęcia takich rozwiązań, które tę skuteczność zagwarantują.
Jednym z takich instrumentów jest wyposażenie administracji weterynaryjnej w kompetencje kontrolne, przy jednoczesnym nadaniu protokołowi kontroli szczególnego charakteru.
Jeżeli kontrola jest kierowana na zewnątrz, a więc wobec podmiotów, które nie są w strukturach administracji publicznej, zawsze pojawia się problem ochrony praw i wolności kontrolowanych jednostek, w tym również problem ograniczenia wolności działalności gospodarczej. Jednocześnie skuteczność działania organów administracji publicznej wymaga ograniczania tejże wolności. Stąd też rozwiązania przyjęte w ustrojowej dla organów administracji publicznej ustawie musi cechować z jednej strony gwarancja ochrony praw i wolności, a z drugiej strony sprawność i skuteczność działania.
Waga...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta