Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabezpieczenie nie zawsze jest potrzebne

13 kwietnia 2015 | Podatki | Adam Bigas
Adam
 Bigas
źródło: materiały prasowe
Adam
 Bigas

Podmiot prowadzący skład podatkowy i korzystający z procedury zawieszenia poboru akcyzy może zostać przez urząd celny zwolniony z obowiązku wpłaty kwoty gwarantującej zapłatę daniny. Musi jednak spełnić określone warunki.

Podstawowym celem zabezpieczenia akcyzowego jest zagwarantowanie, że w ostatecznym rozrachunku należny podatek akcyzowy i opłata paliwowa zostaną uiszczone.

W art. 63 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 752 ze zm.) ustawodawca określił katalog podmiotów zobowiązanych do złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Podmiotami tymi są: prowadzący skład podatkowy, zarejestrowany odbiorca, zarejestrowany wysyłający, podmiot posiadający zezwolenie wyprowadzenia, podmiot nabywający wewnątrzwspólnotowo wyroby akcyzowe z zapłaconą akcyzą na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej na terytorium kraju, podmiot pośredniczący oraz przedstawiciel podatkowy.

Ustawodawca wprowadził jednak pod pewnymi warunkami możliwość zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego.

Według nowych zasad

Od 1 stycznia 2015 r. w związku z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym zmieniły się między innymi zasady udzielania zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Wprowadzono obowiązek objęcia zabezpieczeniem akcyzowym, a w konsekwencji także zwolnieniem z obowiązku złożenia zabezpieczenia należności dotyczących opłaty paliwowej. W ślad za tymi zmianami minister finansów wydał nowe rozporządzenie wykonawcze z 15 grudnia 2014 r. w sprawie zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego (DzU z 2014 r. poz. 1842)...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament