Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy cena metra jest wysoka, trudniej będzie o obiecany zysk

13 kwietnia 2015 | Nieruchomości | gb
źródło: materiały prasowe

Żeby zagwarantować klientowi 10-proc. zysk brutto, obiekt w systemie condo musi mieć najlepszą lokalizację i bardzo duże obłożenie. A o to nie jest łatwo na początku.

Rz: Kilka lat temu inwestycja w pokój w condohotelu cieszyła się popularnością. Niektórzy nie tylko inwestowali oszczędności, ale także brali kredyty hipoteczne na takie przedsięwzięcie. Ostatnio jednak o systemie condo nie mówi się zbyt dobrze. Dlaczego?

Piotr Dziura: Po początkowej bezkrytycznej fascynacji tym nowym na polskim rynku rozwiązaniem klienci coraz większą wagę zaczęli przykładać do analizy wszystkich elementów wpływających na opłacalność i bezpieczeństwo inwestycji.

Poza tym powstało kilka inwestycji, które z perspektywy czasu okazały się błędnie skalkulowane, źle zlokalizowane lub nie miały zapewnionego finansowania budowy. Te przypadki psują rynek i rzutują negatywnie na cały segment.

Klienci i przede wszystkim firmy oferujące takie rozwiązania, bogatsi o te doświadczenia, dużo większą wagę przywiązują dziś nie tylko do etapu budowy, ale również do późniejszej eksploatacji, czyli zapewnienia inwestorom gwarantowanych wypłat.

Ile condohoteli działa w Polsce i przynosi zyski współwłaścicielom?

Condohotel różni się od zwykłego hotelu jedynie formą własności. Dla klienta korzystającego z zakwaterowania nie ma praktycznie żadnej różnicy, czy zatrzymuje się w hotelu czy condohotelu.

Nie jest też prowadzona oficjalna ewidencja obiektów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament