Gdy cena metra jest wysoka, trudniej będzie o obiecany zysk
Żeby zagwarantować klientowi 10-proc. zysk brutto, obiekt w systemie condo musi mieć najlepszą lokalizację i bardzo duże obłożenie. A o to nie jest łatwo na początku.
Rz: Kilka lat temu inwestycja w pokój w condohotelu cieszyła się popularnością. Niektórzy nie tylko inwestowali oszczędności, ale także brali kredyty hipoteczne na takie przedsięwzięcie. Ostatnio jednak o systemie condo nie mówi się zbyt dobrze. Dlaczego?
Piotr Dziura: Po początkowej bezkrytycznej fascynacji tym nowym na polskim rynku rozwiązaniem klienci coraz większą wagę zaczęli przykładać do analizy wszystkich elementów wpływających na opłacalność i bezpieczeństwo inwestycji.
Poza tym powstało kilka inwestycji, które z perspektywy czasu okazały się błędnie skalkulowane, źle zlokalizowane lub nie miały zapewnionego finansowania budowy. Te przypadki psują rynek i rzutują negatywnie na cały segment.
Klienci i przede wszystkim firmy oferujące takie rozwiązania, bogatsi o te doświadczenia, dużo większą wagę przywiązują dziś nie tylko do etapu budowy, ale również do późniejszej eksploatacji, czyli zapewnienia inwestorom gwarantowanych wypłat.
Ile condohoteli działa w Polsce i przynosi zyski współwłaścicielom?
Condohotel różni się od zwykłego hotelu jedynie formą własności. Dla klienta korzystającego z zakwaterowania nie ma praktycznie żadnej różnicy, czy zatrzymuje się w hotelu czy condohotelu.
Nie jest też prowadzona oficjalna ewidencja obiektów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta