Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Macewy znalezione w żłobie dla konia

13 kwietnia 2015 | Kraj | Marek Kozubal
W niedzielę macewy, z których zbudowano siedlisko w Grodzisku, przeniesiono na cmentarz.  Półtonowe tablice nagrobne wydobywali m.in. strongmani Tomasz Kowal i Jarosław Nowacki.
źródło: materiały prasowe
W niedzielę macewy, z których zbudowano siedlisko w Grodzisku, przeniesiono na cmentarz. Półtonowe tablice nagrobne wydobywali m.in. strongmani Tomasz Kowal i Jarosław Nowacki.

Z żydowskich płyt nagrobnych budowano w Polsce drogi oraz domy. Od kilku lat macewy wracają na cmentarze.

„Malka Hanna Hirsz, zmarła w 1891 roku" – taki napis widnieje na macewie, która została znaleziona na terenie siedliska Grodzisk w pobliżu Radoszyc (świętokrzyskie). W niedzielę do tego przysiółka przyjechała grupa strażaków, siłaczy, a także Żydów związanych z Fundacją From the Depths, aby przenieść na pobliski cmentarz żydowski znajdujące się tam macewy. Ważącą pół tony tablicę Malki Hanny Hirsz przenosili dwaj strongmani Tomasz Kowal i Jarosław Nowacki.

Rok temu gospodarstwo w Grodzisku kupiło małżeństwo łódzkich architektów.

– Postanowiliśmy przeprowadzić remont budynków. Pierwsze dwie macewy, na które się natknęliśmy, służyły za stopnie przy wejściu do budynku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament