Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Musimy mocno ciąć koszty

13 kwietnia 2015 | Ekonomia
źródło: materiały prasowe

Mariusz Zawisza 
| Oszczędności pozwolą nam na poprawę wyników finansowych i uzyskanie pieniędzy koniecznych 
do realizacji strategicznych inwestycji, zwłaszcza w sektorze poszukiwań i wydobycia ropy i gazu – mówi prezes PGNiG w rozmowie z Tomaszem Furmanem.

Rz: Jednym z elementów strategii na lata 2014–2022 jest poprawa efektywności grupy PGNiG. Co już osiągnięto w tym zakresie?

Działania efektywnościowe i restrukturyzacyjne prowadzimy zarówno w PGNiG, jak i w spółkach z naszej grupy. To odpowiedź na spadające ceny ropy oraz liberalizację rynku gazu. Już dziś – z wyprzedzeniem – podejmujemy konieczne ruchy, które mają przystosować grupę do funkcjonowania na konkurencyjnym rynku gazu. Scenariusze rozwoju sytuacji rynkowej zakładają nieuniknioną utratę części tego rynku. Dlatego istotne są działania prewencyjne i optymalizacyjne, w tym cięcia kosztów. Podobna sytuacja dotyczyła w przeszłości innych podmiotów dominujących na największych rynkach europejskich. Tak było w Niemczech czy Francji. Europejskie firmy, przygotowując się do utraty pozycji dominującej, również przeprowadzały radykalne programy oszczędnościowe. My przygotowaliśmy Program Poprawy Efektywności, którym objętych jest większość spółek i oddziałów, a także centrala PGNiG.

Czy już osiągnęliście z tego tytułu jakieś wymierne oszczędności?

W ramach przeprowadzanego programu chcemy zarówno optymalizować koszty, jak i lepiej realizować założone cele. W ubiegłym roku podjęte działania spowodowały, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament