Mieszkanie w parku, nad jeziorem
Nowe osiedle nie może być betonową pustynią. Deweloperzy inwestują w tereny między blokami, by łatwiej sprzedać lokale.
Jak zauważa Jacek Bielecki, dyrektor ds. jakości w Marvipolu, zagospodarowanie terenu jest jednym z głównych elementów atrakcyjności osiedla. – Wielkość i kształt terenów zielonych zależą od lokalizacji inwestycji. W rejonie centrum zielona przestrzeń jest stosunkowo skromna – tłumaczy Jacek Bielecki.
Dodaje, że przy planowaniu osiedla priorytetem jest optymalne usytuowanie budynku. – Tereny zielone projektuje się jako wypełnienie przestrzeni pomiędzy budynkami. Szczegółowy projekt zieleni sporządzają wyspecjalizowani projektanci – wyjaśnia dyrektor.
Z boiskiem i fontanną
Także Janusz Miller, dyrektor ds. sprzedaży w Home Invest, zauważa, że przy planowaniu inwestycji priorytetem jest postawienie budynków. Tereny zielone są niejako do nich dopasowywane. – Podczas projektowania osiedla architekci współpracują z osobami zajmującymi się wyłącznie aranżacją terenów zielonych. To do ich zadań należy projektowanie ogrodów, skwerów – tłumaczy Janusz Miller. Jego zdaniem klienci przywiązują dużą wagę do terenów zielonych. – Trawniki czy skwery podnoszą atrakcyjność osiedla – ocenia.
Ewa Przeździecka z Unidevelopment podkreśla, że planowanie zieleni na osiedlach najlepiej powierzyć architektom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta