Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy fiskus doszacuje dochód

13 kwietnia 2015 | Podatki | Michał Gosek, 
Renata Papała
Michał 
Gosek
źródło: materiały prasowe
Michał 
Gosek

Przy wyliczaniu zwolnienia przysługującego firmie działającej w SSE należy stosować przepisy o cenach transferowych. Podobnie jak wtedy, gdy podmiot z SSE będzie zawierać transakcje z jednostkami powiązanymi lub ze spółkami z rajów podatkowych.

Przy wyliczaniu zwolnienia przysługującego firmie działającej w specjalnej strefie należy stosować przepisy o cenach transferowych. Podobnie jak wtedy, gdy podmiot z SSE zawiera transakcje z jednostkami powiązanymi lub ze spółkami z rajów podatkowych.

Wykładnia językowa art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT jednoznacznie wskazuje, że korzystanie przez przedsiębiorcę strefowego z pomocy publicznej jest możliwe po kumulatywnym spełnieniu przez niego dwóch warunków:

1) prowadzenia działalności gospodarczej wskazanej w posiadanym zezwoleniu,

2) prowadzenia jej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Niespełnienie choćby jednego z tych warunków powoduje, że przedsiębiorca strefowy nie będzie uprawniony do skorzystania z pomocy publicznej w formie zwolnienia podatkowego. Przeprowadzenie całego procesu produkcyjnego w geograficznych granicach danej SSE jest jednak niezmiernie trudne, a często bywa wręcz niemożliwe. W rzeczywistości gospodarczej podmioty strefowe powierzają część procesu produkcyjnego podmiotom trzecim lub realizują go we własnym zakresie, jednak w jednostce organizacyjnej położonej poza granicami SSE.

Obowiązywał wskaźnik

Zdając sobie sprawę z obiektywnych trudności stojących przed przedsiębiorcami strefowymi i chcąc jednocześnie zapobiec sytuacji, w której rzeczywista działalność przedsiębiorców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament