Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki podatek od nagród w konkursach dla pracowników

13 kwietnia 2015 | Podatki | Waldemar Knap
Waldemar 
Knap
źródło: materiały prasowe
Waldemar 
Knap

Wygrana w zawodach czy quizie jest dla laureata przychodem. Sporną 
kwestią może być jednak ustalenie jego źródła. Szczególnie gdy w rywalizacji biorą udział jedynie osoby zatrudnione u organizatora. W tej kwestii można się spotkać 
z dwoma poglądami.

Firmy często organizują konkursy dla swoich pracowników. Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób należy zgodnie z ustawą o PIT opodatkować nagrody otrzymane przez ich uczestników, nie zawsze jest oczywista.

Ze stosunku pracy

Pierwszy pogląd zakłada, że nagrody w konkursach dla pracowników podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych, właściwych dla dochodów ze stosunku pracy. Przy tym założeniu, jeżeli pracodawca organizuje konkurs jedynie dla swoich pracowników, to niezależnie od tematu konkursu nagroda dla pracownika zawsze będzie dla niego przychodem ze stosunku pracy. Decydującym kryterium jest więc krąg uczestników konkursu, który ogranicza się do pracowników organizatora.

Takie podejście dominuje wśród organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 7 maja 2013 r. (IPPB2/415-179/13-2/AS) czytamy, że „dla zakwalifikowania uzyskanego przez pracownika przychodu do przychodów ze stosunku pracy bez znaczenia pozostaje fakt, że jego udział w konkursie nie wiąże się z zakresem obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Z uwagi na fakt, iż w konkursie mogą brać udział wyłącznie pracownicy, wygrana pozostaje w ścisłym związku ze stosunkiem pracy łączącym pracownika z zakładem pracy". Podobnie uznała Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 16 lipca 2013 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament