Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od opłat za media
Wynajem obiektu przez jego właściciela i przenoszenie opłat za prąd czy wodę na najemcę nie oznacza automatycznie, że mamy do czynienia z usługą o charakterze kompleksowym.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 17 lutego 2015 r. (I SA/Kr 1783/14).
Podatnik miał wątpliwość dotyczącą powstawania obowiązku podatkowego przy refakturze mediów na najemcę w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. W jego opinii, jeżeli na podstawie umów najmu dochodzi do odrębnego obciążania za czynsz i za media, a refaktura przenosi na najemcę rzeczywistą wartość opłat za media (tj. bez doliczania marży), to obowiązek podatkowy przy refakturze mediów powinien powstawać w momencie wystawienia refaktury.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym poglądem i wskazał, że koszty mediów są dopełnieniem świadczenia zasadniczego, czyli najmu, i nie należy ich sztucznie oddzielać od tego świadczenia. Skoro brak dostępu do mediów uniemożliwia korzystanie z lokali, to opłaty te są elementem należności za usługę najmu, a nie odrębnym świadczeniem. W konsekwencji, zdaniem fiskusa, jest to jedna kompleksowa usługa i obowiązek podatkowy powstanie tak jak dla świadczenia głównego, czyli najmu. W identyczny sposób powinna być również zastosowana właściwa stawka VAT.
WSA w Krakowie uchylił interpretację i podzielił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta