Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kijowskie teczki KGB grożą Moskwie

13 kwietnia 2015 | Świat | Andrzej Łomanowski
Pomnik Lenina w Zaporożu ciągle stoi, ale odziewany jest w ukraińską, ludową koszulę
źródło: AFP
Pomnik Lenina w Zaporożu ciągle stoi, ale odziewany jest w ukraińską, ludową koszulę

Przyjęte przez Werchowną Radę ustawy o polityce historycznej rozpętały nowy konflikt z Rosją i zrodziły nadzieje usunięcia byłych agentów KGB z polityki.

Zgodnie z nową ustawą nakazującą pełne otwarcie archiwów radzieckich organów represji powinny zostać udostępnione wszelkie dokumenty z lat 1917–1991.„Niektórzy wierzą, że w ten sposób uda się wyłowić byłych agentów KGB w obecnym establishmencie politycznym" – napisała kijowska dziennikarka Mariana Piecuch.

Jednak szef Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej (odpowiednik polskiego IPN) Wołodymyr Wiatrowycz jest sceptyczny. „Dzięki tej ustawie będzie można zobaczyć wszystko to, co znajduje się w archiwach, ale niestety materiały dotyczące lat 70.–80. zostały dość znacznie przetrzebione i zostało ich niezbyt dużo" – powiedział.

Agent „Teresa"

Jako jednego z polityków podejrzewanych o współpracę z KGB podawano Hannę Herman, była dziennikarka Radia Wolna Europa, która za czasów prezydentury Witkora Janukowycza została zastępcą szefa jego administracji. Jako agent „Teresa" miała w latach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament