Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pretensje do banków, a nie polityków

13 kwietnia 2015 | Publicystyka, Opinie | Marcin Piasecki
Duża część frankowiczów postrzega cały system bankowy jako jedną wielką korporację – uważa rozmówca „Rzeczpospolitej”. Na zdjęciu: protest stowarzyszenia Pro Futuris, Kraków, 24 stycznia 2015 r.
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Duża część frankowiczów postrzega cały system bankowy jako jedną wielką korporację – uważa rozmówca „Rzeczpospolitej”. Na zdjęciu: protest stowarzyszenia Pro Futuris, Kraków, 24 stycznia 2015 r.
Janusz Czapiński
autor zdjęcia: Piotr Nowak
źródło: Fotorzepa
Janusz Czapiński

Janusz Czapiński | Frankowicze nie liczą na budżet państwa. To osoby w dużej mierze z klasy średniej. Potrafią nagłośnić swoje problemy. 
W 2013 roku przeważali wśród nich zwolennicy PO – mówi Marcinowi Piaseckiemu psycholog społeczny.

Rzeczpospolita: Ile z osób, które wzięły kredyt mieszkaniowy we frankach szwajcarskich, może mieć problem z jego spłatą?

Moim zdaniem najwyżej jedna dziesiąta.

Dlaczego?

Gdyż tyle osób na spłatę kredytu we frankach przeznaczało co najmniej połowę swoich dochodów. One najbardziej są narażone na perturbacje. Oczywiście są wśród nich tacy, którzy mają na tyle wysokie dochody, że nie stanowi to dla nich jakiegoś poważnego problemu. Dane, które przytaczam, pochodzą z „Diagnozy społecznej" z 2013 roku, gdzie zderzyliśmy dwie grupy kredytobiorców – „frankowiczów" i „złotowiczów", czyli tych, którzy mają kredyt hipoteczny w złotych.

Złotowicze mają lepiej?

Pod niewieloma względami. Ale dwukrotnie mniejszy jest wśród nich odsetek tych, którzy na spłatę raty przeznaczają co najmniej połowę dochodu. Frankowicze też mają znacznie dłuższy czas spłaty kredytu. Po pierwsze dlatego, że był to wyższy kredyt, a po drugie – brali kredyty później.

Ale za to ogromna większość frankowiczów w przeciwieństwie do złotowiczów w 2013 roku dysponowała całkiem solidną poduchą, która mogła amortyzować kłopoty finansowe.

Bardziej solidnie spłacali kredyty?

Wtedy jakiekolwiek problemy ze spłatą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament