Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie zapłaty za prace na rzecz spółki tylko z pozoru jest proste

13 kwietnia 2015 | Podatki | Lidia Rubińska Krzysztof Wiesław Żukowski

Wspólnika w sp. z o. o. można zobowiązać do powtarzających się świadczeń niepieniężnych, za które ma on prawo otrzymać wynagrodzenie. Nie jest jednak do końca jasne, do którego źródła przychodów należy je zakwalifikować.

W spółce z o.o. wspólnik może świadczyć pracę na rzecz spółki:

- nieodpłatnie bez wynagrodzenia na podstawie umowy spółki,

- nieodpłatnie bez wynagrodzenia i praca nie musi wynikać z umowy spółki,

- nieodpłatnie bez wynagrodzenia na podstawie umowy-zlecenia,

- odpłatnie (niezależnie od tego, czy wykonywanie pracy wynika z umowy spółki czy z innej umowy, np. umowy o pracę, zlecenia czy o dzieło).

Musi wynikać z umowy

Zgodnie z art. 176 kodeksu spółek handlowych (dalej: k.s.h.) umową spółki można zobowiązać wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do powtarzających się świadczeń niepieniężnych realizowanych przez niego na rzecz spółki. Oznacza to, że obowiązek wykonywania takich świadczeń musi być uregulowany w umowie spółki, a nie w umowie między spółką a wspólnikiem o świadczenie usług. W umowie spółki należy dokładnie określić rodzaj i zakres świadczeń, które mają być wykonywane, a także okres ich wykonywania.

Jak wynika z ww. przepisu, świadczenia te muszą być realizowane w sposób powtarzający się, a więc np. co dwa tygodnie, raz na kwartał lub realizowane okresowo, np. w niektóre dni (m.in. świadczenie usług prawnych). Nigdzie nie zdefiniowano pojęcia powtarzających się świadczeń niepieniężnych, ale wiadomo, że będą to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament