Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W jaki sposób ewidencjonować korekty kasowe

13 kwietnia 2015 | Podatki | Marcin Szymankiewicz

Doradca podatkowy odpowiada na pytania czytelników dotyczące obowiązków podatników związanych ze zwrotem towarów, przyjmowaniem reklamacji i korygowaniem pomyłek.

Gdy klient zwraca albo reklamuje towar

Co powinna zawierać ewidencja korekt kasowych w przypadku zwrotu towarów lub uznania reklamacji?

Zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (dalej: rozporządzenie), na kasie nie ewidencjonuje się zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług.

W przypadku zwrotu towarów i uznanych reklamacji towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży, istnieje natomiast możliwość skorygowania sprzedaży i podatku należnego zaewidencjonowanego za pomocą kasy rejestrującej. Robi się to poprzez ujęcie tych zdarzeń w odrębnej ewidencji.

W myśl § 3 ust. 4 rozporządzenia zwroty towarów i uznane reklamacje towarów i usług, które skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży, ujmuje się w odrębnej ewidencji zawierającej:

1) datę sprzedaży;

2) nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi będący rozwinięciem tej nazwy;

3) termin zwrotu towaru lub reklamacji towaru lub usługi;

4) wartość brutto zwracanego towaru lub wartość brutto towaru lub usługi będących przedmiotem reklamacji oraz wartość podatku należnego – w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament