Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorcy kontra ZAiKS

13 kwietnia 2015 | Kraj | Marcin Pieńkowski
Według raportu IBnGR najbardziej wzrosłyby ceny tanich smartfonów i tabletów
źródło: 123RF
Według raportu IBnGR najbardziej wzrosłyby ceny tanich smartfonów i tabletów

Najpierw była inicjatywa „Nie płacę za pałace", teraz powstał raport o tym, jak zdrożeją smartfony, gdy ZAiKS przeforsuje zmiany w „podatku od piractwa".

W walce producentów sprzętu elektronicznego z ZAiKS ci pierwsi wytaczają cięższe działa. W tym tygodniu ma ujrzeć światło dzienne raport pokazujący groźbę znaczącego wzrostu cen smartfonów czy tabletów, jeśli ZAiKS przekona rząd do swoich pomysłów. „Rzeczpospolita" poznała treść tego opracowania.

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, największa polska organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, od 2013 r. zabiega w resorcie kultury o rozszerzenie katalogu urządzeń objętych opłatą reprograficzną, zwaną podatkiem od piractwa. Odprowadzać ją muszą producenci i importerzy sprzętu oraz nośników, które konsument może wykorzystać do kopiowania utworów.

Choć wpływy z tytułu opłaty reprograficznej są spore – w 2012 r. wyniosły w Polsce według ZAiKS 1,66 mln euro – to stowarzyszenie twierdzi, że katalog urządzeń i nośników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament