Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaki VAT przy wniesieniu aportu

13 kwietnia 2015 | Podatki | Krzysztof 
Bekieszczuk
Krzysztof 
Bekieszczuk
źródło: materiały prasowe
Krzysztof 
Bekieszczuk

Gdy udziałowiec spółki z o.o. wniósł
 do niej wkład niepieniężny, podstawą opodatkowania tej czynności jest wartość nominalna udziałów, które otrzymał w zamian.

Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 26 lutego 2015 r. (IBPP3/443-1415/14/EJ).

Wnioskodawca wyjaśnił, że jest jedynym udziałowcem spółki z o.o. oraz że wniósł do niej aportem środki trwałe w postaci sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. W związku z wniesieniem aportu nastąpiło podwyższenie kapitału zakładowego spółki. W zamian za wniesienie wkładu wnioskodawca miał otrzymać udziały o określonej wartości. Jednocześnie spółka została zobowiązana do wypłacenia wnioskodawcy równowartości VAT należnego z tytułu wniesionego aportu. Na tym tle pojawiło się pytanie, co jest podstawą opodatkowania VAT w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki.

Wnioskodawca uważał, że podstawą opodatkowania powinna być suma wartości przedmiotu aportu oraz kwota pieniężna (odpowiadająca kwocie VAT), którą spółka zobowiązana była zapłacić na rzecz wnioskodawcy.

Organ podatkowy uznał jednak, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. Organ zauważył, że z istoty aportu wynika ekonomiczna wymiana świadczeń między wnoszącym wkład niepieniężny a wydającą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10114

Wydanie: 10114

Spis treści
Zamów abonament