Spółka rozliczy stratę ze zbycia przedawnionej wierzytelności
Strata z tytułu sprzedaży przedawnionych wierzytelności handlowych, które uprzednio zostały zaliczone do przychodów należnych, jest kosztem podatkowym.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 5 lutego 2015 r. (II FSK 3113/12).
Spółka posiada przedawnione wierzytelności i chce zrobić ich cesję. Cena zostanie ustalona na poziomie wartości rynkowej wierzytelności, która jest niższa od wartości nominalnej. Wszelkie należności z tytułu prowadzonej działalności są rozpoznawane przez spółkę jako przychód należny w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o CIT. Spółka zapytała organ podatkowy, czy strata z tytułu sprzedaży przedawnionych wierzytelności handlowych, które były uprzednio zaliczone do przychodów należnych, będzie kosztem podatkowym.
Zdaniem spółki art. 15 ust. 1 ustawy o CIT w zw. z jej art. 16 ust. 1 pkt 39 pozwala zaliczyć stratę do kosztów uzyskania przychodów, gdyż sprzedaż wierzytelności należy uznać za działanie podejmowane w celu uzyskania przychodu w postaci wynagrodzenia za zbywane wierzytelności.
Z kolei w ocenie organu art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o CIT ogranicza możliwość zaliczenia do kosztów wierzytelności, które stały się przedawnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta