Przyszła mama musi trochę policzyć
Kobieta, która prowadzi jednoosobową firmę i planuje ciążę, powinna to uwzględnić w opłacanych składkach do ZUS. Tylko 12-miesięczne wyższe wpłaty danin gwarantują jej znaczący wzrost świadczenia po porodzie.
Od 1 stycznia 2016 r. zmieniły się zasady naliczania wysokości zasiłku macierzyńskiego dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Miało to wyeliminować nieuczciwe zawyżanie świadczeń.
Przed wejściem w życie zmian, tj. do końca 2015 r., kobieta prowadząca działalność gospodarczą, wiedząc, że jest w ciąży mogła zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, zadeklarować wysoką kwotę, od jakiej będzie odprowadzała składkę i bez znaczenia było to, przez ile miesięcy ją opłacała. Istotna była wysokość podstawy oraz terminowe wpłaty. Te kryteria uprawniały do wypłaty zasiłku macierzyńskiego od zadeklarowanej podstawy.
Nadal...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta