Start w kosmos z balonu
Grupy małych satelitów będą wynoszone trójczłonową rakietą startującą z balonu w stratosferze.
Rakiety będą startowały z wysokości około 30 km, wyniesie je tam balon napełniony helem. Nad taką technologią pracują specjaliści z hiszpańskiej firmy Zero 2 Infinity w ramach programu Bloo Star.
Umieszczenie satelity na orbicie wciąż jeszcze nie jest operacją łatwą. Koszt wystrzelenia rakiety, w zależności od jej wielkości, wynosi od 50 do 120 milionów euro. Można oczywiście go zmniejszać, wystrzeliwując jedną rakietą kilka satelitów, ale niesie to wiele trudności: satelity powstają w różnych ośrodkach, a ich konstruktorom nie zawsze odpowiada to samo okienko startowe; warunki meteorologiczne nie zawsze pozwalają na start w pożądanym momencie, logistyka związana ze startem rakiety też nakłada ograniczenia. Wszystko to razem powoduje, że łączone wystrzeliwanie satelitów ulega dużym opóźnieniom.
Oszczędność paliwa
Program Bloo Star ma usunąć te problemy. Miniaturyzacja, która wkroczyła także do technologii kosmicznych, sprawiła, że w najbliższych latach znacząco wzrośnie liczba małych satelitów. W ich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta