Kto i na jakiej podstawie może działać w imieniu wójta
samorząd | Wójt może upoważnić swoich zastępców lub innych pracowników urzędu gminy do wydawania decyzji administracyjnych w jego imieniu.
W art. 39 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przewidziano, że decyzje w indywidualnych sprawach z zakresu administracji publicznej wydaje wójt (burmistrz, prezydenta miasta), o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej. Oznacza to, że w sytuacji, gdy przepisy przyznają gminie uprawnienie do wydawania decyzji, są one wydawane przez wójta.
Sprawy z zakresu pomocy społecznej
Szczególną regulację w tym zakresie zawarto w art. 110 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej (dalej u.p.s.), zgodnie z którym wójt udziela kierownikowi ośrodka pomocy społecznej upoważnienia do wydawania decyzji administracyjnych w indywidualnych sprawach z zakresu pomocy społecznej należących do właściwości gminy. Upoważnienie to może być także udzielone innej osobie na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej (art. 110 ust. 8 u.p.s.).
Na tle tej regulacji, zarysował się w orzecznictwie spór co do tego, czy wójt jest nadal organem właściwym w sprawach z zakresu pomocy społecznej. W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 października 2015 r. (sygn. I OSK 1420/15, LEX nr 2002573) przyjęto, że okoliczność, że omawiane upoważnienie ma obligatoryjny charakter, nie może skutkować utratą kompetencji przez właściwy organ, w związku z czym przeniesienie kompetencji orzeczniczych na kierownika ośrodka nie powoduje zmiany właściwości organu, a wydana w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta