Zmieniają dzielnice z pomocą mieszkańców
Dzięki dotacjom unijnym i budżetom samorządów przestrzeń miejska nabiera nowego blasku. Mieszkańcy też mają głos w kwestii rewitalizacji, bo otoczenie zmienia się dla nich.
Pomysły związane z modernizacją wspólnych przestrzeni realizowane są w pomorskich miastach od wielu lat. W Gdańsku w latach 2009-2015 zrealizowano cztery takie projekty w dzielnicach: Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz, Nowy Port i Letnica. – Dotyczyły zarówno działań inwestycyjnych, jak i tzw. miękkich, czyli skierowanych do sfery społecznej – tłumaczy Dariusz Wołodźko z gdańskiego ratusza. Łączna wartość wszystkich projektów to 104 mln zł, z czego dotacje unijne to ponad 64 mln zł.
Wśród najważniejszych problemów tego obszaru były: trudna sytuacja społeczno-ekonomiczna mieszkańców, zły stan infrastruktury podziemnej, przestrzeni publicznych, zabudowy mieszkaniowej oraz nawierzchni ulic.
Ulice, kluby, szkolenia
Na Dolnym Mieście przebudowano drogi i infrastrukturę podziemną, 17 budynków komunalnych i 14 należących do wspólnot mieszkaniowych. Stworzono lokale przeznaczone do prowadzenia Świetlicy Ucznia. Zaczęły działać: Klub Młodzieży, Poradnia dla Rodziców, czy Klub Seniora. Ruszyło w sumie 210 różnych projektów, w których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta