Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto jest zwolniony ze służby przygotowawczej

15 listopada 2016 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Służba cywilna | Od wyniku egzaminu kończącego służbę przygotowawczą zależy dalsza kariera pracownika. Nie wszyscy jednak muszą taką służbę odbywać ani weryfikować swojej wiedzy i umiejętności do pracy na zajmowanym stanowisku.

Małgorzata Jankowska

Co do zasady obowiązek odbycia służby przygotowawczej mają wszystkie osoby podejmujące po raz pierwszy pracę w służbie cywilnej. Tak wynika z art. 36 ust.1 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej usc). Przy czym ustawa ta posługuje się własną definicją osoby podejmującej po raz pierwszy pracę w tej służbie. Zgodnie z tą definicją jest nią osoba, która:

-- nie była wcześniej zatrudniona w służbie cywilnej na czas nieokreślony,

- nie była zatrudniona na czas określony 12 miesięcy i nie otrzymała pozytywnej pierwszej oceny w służbie cywilnej,

- nie jest osobą zwolnionymi z zawodowej służby wojskowej, pełnionej w Ministerstwie Obrony Narodowej lub terenowym organie administracji rządowej podległym MON, która następnie była zatrudniona w tej jednostce organizacyjnej na stanowisku pracy utworzonym w miejsce zlikwidowanego stanowiska służbowego lub stanowisku równorzędnym.

Z przytoczonej definicji wynika, że kryteria pierwszego zatrudnienia spełniają także osoby, które pracowały wcześniej w administracji rządowej i były członkami korpusu sc, ale albo ich umowa trwała krócej niż rok, albo, mimo, że przepracowały wymagany okres nie uzyskały one pozytywnej pierwszej oceny.

Czas na sprawdzenie pracownika

Choć zgodnie z ustawa o sc stosunek pracy pracownika służby cywilnej może być nawiązany...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10599

Wydanie: 10599

Spis treści
Zamów abonament