Dane jednostki budżetowej na fakturze tylko obok danych samorządu
Po dokonaniu od 1 stycznia 2017 r. „scentralizowania" rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług faktury dotyczące dostaw towarów/usług na rzecz gminy winny zostać wystawiane tylko na nią jako jednostkę samorządu terytorialnego z uwidocznionym jej numerem NIP i jej nazwą.
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 20 października 2016 r. 2461-IBPP1.4512.592.2016.1.KJ) kwestię zakresu danych zamieszczanych na fakturach wystawianych i otrzymywanych przez samorządy po centralizacji. W ślad za wyrokiem TSUE w sprawie C-276/14 Gmina Wrocław oraz przepisami ustawy tzw. centralizacyjnej, od 1 stycznia 2017 r. Gmina podejmie wspólne rozliczenia podatku od towarów i usług wraz ze swoimi jednostkami budżetowymi i zakładem budżetowym poprzez jedną deklarację podatkową VAT-7. W związku z powyższym od 1 stycznia 2017 r. sprzedawcą i nabywcą dla gminnych jednostek budżetowych i zakładu budżetowego będzie Gmina. Faktury wystawione przez jednostki budżetowe i zakład budżetowy będą zawierały następujące dane płatnika:
Gmina ..., nazwa jednostki np. (Szkoła Podstawowa, MOPS itd.), adres jednostki, NIP Gminy.
Gmina zapytała, czy prawidłowo będzie definiowała sprzedawcę i nabywcę dla jednostek budżetowych i zakładu budżetowego gminy i czy prawidłowym będzie, gdy faktury wystawiane i otrzymywane na rzecz tych jednostek i zakładu budżetowego będą zawierały wskazane wyżej dane. Sama stanęła na stanowisku, że dokumentowanie sprzedaży towarów i usług oraz zakupów towarów i usług, czyli wystawianie i otrzymywanie faktur przez inny podmiot niż podatnik, tj. gminną jednostkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta