Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie można dowolnie ustalać co jest brakiem formalnym podania

20 marca 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Podanie musi spełniać tylko te wymagania, które wynikają z przepisów. Organ nie może nałożyć na stronę dodatkowych obowiązków, pod rygorem pozostawienia podania bez rozpoznania.

- Po złożeniu wniosku przez stronę, organ wezwał ją do przedstawienia dodatkowych dokumentów, choć taki obowiązek nie wynika z przepisów. Zdaniem organu, te dodatkowe dokumenty są potrzebne dla ustalenia stanu faktycznego sprawy. Czy w razie ich niezłożenia można pozostawić wniosek bez rozpatrzenia?

Nie. Zgodnie z 63 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) podanie (np. wniosek) powinno zawierać co najmniej wskazanie osoby, od której pochodzi, jej adres i żądanie oraz czynić zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach szczególnych. Podanie wniesione pisemnie powinno być podpisane przez wnoszącego (art. 63 § 3 k.p.a.). W art. 64...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11006

Wydanie: 11006

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament