Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyfryzacja sektora publicznego nabiera tempa

20 marca 2018 | Rzeczpospolita Cyfrowa
Coraz więcej usług w administracji publicznej jest dostępnych w sieci
źródło: Rzeczpospolita
Coraz więcej usług w administracji publicznej jest dostępnych w sieci

Rusza duży przetarg dotyczący transmisji danych pomiędzy szkołami a siecią oświatową.

katarzyna kucharczyk

Cyfrowa rewolucja zatacza coraz szersze kręgi. Przedsiębiorstwa, które nie wdrożą odpowiednich rozwiązań, zostaną w tyle i utracą konkurencyjność. Przeobraża się również sektor publiczny – coraz więcej usług dla obywateli jest dostępnych online. Jak pokazują badania, Polacy chętnie z nich korzystają. Nic dziwnego, dzięki temu oszczędzają czas, który dziś jest dobrem deficytowym.

Polska ma nadal dużo do zrobienia w kwestii cyfryzacji usług publicznych, ale warto odnotować że w ostatnim czasie zmieniło się sporo. W styczniu rząd przyjął projekty Ministerstwa Cyfryzacji, które pozwolą na uruchomienie e-usługi elektronicznego zgłaszania narodzin dziecka.

Z kolei od kilku miesięcy można korzystać z bezpłatnej aplikacji na smartfon – mObywatel. Dzięki pilotażowemu rozwiązaniu ponad 35 tys. obywateli ma szybki dostęp do swoich mDokumentów. Od 31 stycznia aplikacja jest również dostępna na urządzenia z systemem iOS.

Szykuje się też rewolucja w edukacji: NASK właśnie ogłosił duży teleinformatyczny przetarg na transmisję danych pomiędzy szkołami a siecią oświatową w programie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE).

Czas na edukację

Blisko 4,7 tys. lokalizacji budynków oświatowych, czyli 92 proc. szkół z sześciu województw, będzie objętych tym postępowaniem. W 2018 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11006

Wydanie: 11006

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament