Jak zachęcać do współpracy międzysektorowej
Dialog społeczny niezbędny do rozwoju lokalnego.
anna Migdalska
Innowacje to nie tylko wynalazki i patenty, ale także nowatorskie metody działań prowadzonych na rzecz społeczności lokalnych. Do takich należą partnerstwa międzysektorowe, czyli m.in. współpraca samorządów, dużych firm i lokalnych organizacji.
Polskie miasta się wyludniają. Mieszkańcy niewielkich miejscowości wyjeżdżają do aglomeracji w poszukiwaniu lepszych warunków życia, dobrej pracy i płacy. To niekorzystnie odbija się na prowincji, pozbawianej w ten sposób naturalnych liderów.
– Bliskość Warszawy ma zarówno dobre, jak i złe strony. Czujemy, że stolica zabiera nam najzdolniejszych, najbardziej aktywnych mieszkańców, którzy w poszukiwaniu lepszych ścieżek rozwoju przenoszą się do Warszawy. Ten drenaż umysłów najbardziej widoczny jest wśród ludzi młodych – mówi Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa.
Dlatego miasto przykłada szczególną wagę do tego, by przyczyniać się do kształtowania lokalnych liderów. – Takim działaniem jest na pewno Szkoła Liderów Miast, którą realizujemy wspólnie z Fundacją Veolia Polska oraz Fundacją Szkoła Liderów – mówi Smogorzewski.
Zaangażowanie w zrównoważony rozwój to główny cel Fundacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta