Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

To rada gminy, a nie wójt zdecyduje o dotacji dla biblioteki

20 marca 2018 | Administracja | Marcin Nagórek

Wójt nie ma umocowania do zmiany uchwały budżetowej. Tylko organ stanowiący gminy jest uprawniony do ustalenia i zmian kwot dotacji należnych instytucji kultury.

- Wójt chce zmienić uchwałę budżetową na podstawie ustawy o finansach publicznych. Zmiana ma dotyczyć dotacji dla instytucji kultury (gminna biblioteka publiczna). Chodzi o zmniejszenie dotacji podmiotowej i jednoczesne zwiększenie dotacji celowej. Czy będzie to zgodne z prawem?

Nie. Instytucje kultury zajmują szczególną pozycję w strukturze administracji samorządowej. Jak bowiem wynika z art. 14 ust. 1 - 3 ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (dalej u.o.d.k.) - instytucje kultury uzyskują osobowość prawną i mogą rozpocząć działalność z chwilą wpisu do rejestru prowadzonego przez organizatora. Organizator nie odpowiada za zobowiązania instytucji kultury, z zastrzeżeniem art. 24 i 25 u.o.d.k. Instytucja kultury z urzędu podlega wpisowi do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11006

Wydanie: 11006

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament