Harmonijne przejście od celów milenijnych do zrównoważonych
Biznes otrzymał szansę, jak nigdy wcześniej, włączenia się w poszukiwanie rozwiązań, które zapewnią zrównoważony rozwój.
marzena strzelczak
Nowym kompasem dla świata do 2030 r. są cele zrównoważonego rozwoju, a dokładniej dokument przyjęty przez Zgromadzenie Ogólne pod nazwą „Przekształcamy nasz świat: Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030".
Zgodnie z tytułem cele mają ambicję sięgnięcia do źródeł nierówności i tworzenia zrównoważonego świata: „Będziemy pracować na rzecz budowania dynamicznych, zrównoważonych, innowacyjnych gospodarek, skoncentrowanych na potrzebach ludzi, wspierając zatrudnianie osób młodych oraz, w szczególności, wzmacniając pozycję ekonomiczną kobiet, a także zapewniając możliwość godnej pracy".
Nie czy, tylko jak
Jak widać, w odróżnieniu od swoich poprzedników cele zrównoważonego rozwoju odnoszą się silnie także do problemów krajów wysoko rozwiniętych.
Globalny kryzys finansowy, który wstrząsnął światową gospodarką w pierwszym dziesięcioleciu XXI w., skłonił do pytań o rolę państwa w regulowaniu gospodarki, o kwestie odpowiedzialności i zaufania. Runął mit o nieomylności i samoregulacji rynku. Dramaty, które przeżywali ludzie dotknięci skutkami kryzysu, pokazały jasno, że postęp gospodarczy i wspaniały rozwój technologii niestety nie powodują poprawy jakości życia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta