Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dopuszczalne zwolnienie z podatku od nieruchomości w trakcie roku

20 marca 2018 | Administracja | Marcin Nagórek

W trakcie roku gmina nie może pogorszać sytuacji prawnej podatnika podatku od nieruchomości eliminując przyznane wcześniej zwolnienie od podatku. Może jednak wprowadzić w trakcie roku zwolnienie, gdy polepszy to sytuację podatnika tego podatku.

- Wójt planuje wprowadzenie zmian w podatku od nieruchomości w trakcie roku (w kwietniu). Chodzi zapis dotyczący zwolnień budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności sportowej „z wyłączeniem budynków związanych z działalnością gospodarczą". Z kolei w innym przypadku zwolnienie ma zostać rozszerzone na budynki gdzie będzie prowadzony remont elewacji. Czy będzie to zgodne z prawem?

Konieczne jest odniesienie się do regulacji ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) oraz ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej u.op.l.). W tej pierwszej ustawie, na szczególną uwagę zasługują regulacje art. 18 ust. 2 pkt 8 oraz art. 40 ust. 1. Z pierwszego z nich wynika, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat w granicach określonych w odrębnych ustawach....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11006

Wydanie: 11006

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament