W działaniach na rzecz dobrej przyszłości jest miejsce dla każdego
Zrównoważony rozwój to coś, co nas dotyczy, ma na nas wpływ, ale też od nas w jakiejś mierze zależy.
Debata na temat zrównoważonego rozwoju, który ma poprawić jakość życia, zaczęła się od przypomnienia, że w roku 2015 ONZ wyznaczyło 17 celów dla osiągnięcia takiego właśnie rozwoju. Gdzie biznes ma swoje miejsce w realizacji zadań wynikających z Agendy 2030, jak i dlaczego może realizować cele społeczne, wydawałoby się niezwiązane wprost ze swoją główną działalnością – zastanawiali się uczestnicy debaty.
Zdaniem Ireny Picholi, lidera zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i w Europie Środkowej w Deloitte, cele wyznaczone w planie zrównoważonego rozwoju spowodowały ożywione działania i państw i biznesu. – Coraz więcej firm w swojej strategii szuka miejsca dla siebie w tym 17-punktowym planie. Nie chodzi tylko o „wpasowanie" weń biznesu samej firmy, ale i o szukanie sojuszników dla wykonania planu – uważa Irena Pichola.
W ankiecie Deloitte same firmy wskazały cele, w realizacji których chętnie pomogą. Zdrowie i jakość życia – w tej dziedzinie sporo branż może wnieść znaczący wkład, edukacja – podobnie. Klimat oraz odpowiedzialna produkcja i konsumpcja – tu już biznes może pomóc prawie we wszystkich branżach, podobnie jak przy realizacji celu godna praca i wzrost ekonomiczny.
Nie skończyło się na deklaracjach przedsiębiorstw. Ikea już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta