Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niemcy są nam winni pieniądze

20 marca 2018 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
Chciałbym, żeby  w pół roku powstał dokładny raport  na temat strat wojennych
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Chciałbym, żeby w pół roku powstał dokładny raport na temat strat wojennych

Kanclerz Merkel wie, że reparacje są poważną przeszkodą w relacjach naszych państw – mówi Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS.

Rzeczpospolita: Czy premier Mateusz Morawiecki powinien był poruszyć kwestie reparacji wojennych podczas spotkania z kanclerz Angelą Merkel?

Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości: Uważam, że problem reparacji jest jednym z tych ważnych problemów w relacjach polsko-niemieckich, które powinny być zasygnalizowane podczas pierwszej oficjalnej wizyty kanclerz Angeli Merkel w Warszawie, choć na konkretne i rzeczowe rozmowy przyjdzie jeszcze czas.

Co to oznacza?

Istnieją sprawy, które w relacjach polsko-niemieckich są na tyle istotne, iż powinny być podnoszone systematycznie i systemowo. To na pewno Nord Stream II, relacje wewnątrz UE, polityka Rosji oraz reparacje wojenne.

Reparacje są jednym z tematów, które powinny zostać poruszone w rozmowie premiera z kanclerz?

Temat reparacji powinien być wyraźnie sygnalizowany stronie niemieckiej przez Polskę podczas różnych spotkań na wysokim szczeblu. Niewypłacenie przez Niemcy praktycznie żadnego odszkodowania Polsce za II wojnę światową jest skazą na naszych relacjach. Odpowiedzialność za zbrodnie III Rzeszy ponoszą niestety dzisiejsze Niemcy, które czerpały korzyści z grabieży wojennych. Współczesne Niemcy są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11006

Wydanie: 11006

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament