Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada może przyznać sołtysom diety i zwrot kosztów podróży służbowych

20 marca 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

W uchwale rady określa się zasady, na jakich przysługują diety i zwrot kosztów. Trzeba uwzględnić także sytuacje, gdy sołtys nie wykonywał swoich obowiązków, w związku z czym nie poniósł żadnych wydatków.

- W projekcie uchwały rady gminy przyjęto, że sołtysowi ma być wypłacana co miesiąc jedna zryczałtowana kwota, obejmująca dietę i zwrot kosztów podróży służbowych. Czy takie rozwiązanie będzie zgodne z przepisami?

Nie. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) gmina można tworzyć jednostki pomocnicze, do których należą m.in. sołectwa. Sołectwa mogą istnieć także w granicach miast, na terenach, którym można przypisać cechy obszarów wiejskich (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 lutego 2014 r., sygn. II OSK 2910/13, LEX nr 1418964). Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11006

Wydanie: 11006

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament