Musi istnieć związek między podstawą wznowienia a treścią decyzji
Nieprawidłowa realizacja inwestycji nie może stanowić skutecznej podstawy wniosku o wznowienie postępowania administracyjnego w przedmiocie udzielenia pozwolenia na budowę - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny.
Wyrok zapadł 15 lutego 2018 r. (sygn. II OSK 999/16), w następującym stanie sprawy. W lutym 2013 r. Prezydent Wrocławia zatwierdził projekt budowlany i udzielił inwestorowi pozwolenia na wykonanie robót budowlanych polegających m.in. na przebudowie budynków handlowo-usługowych.
Dnia 5 grudnia 2014 r. spółdzielnia mieszkaniowa wniosła o wznowienie postępowania administracyjnego poprzedzającego wydanie ww. pozwolenia na budowę. Podniosła, że przebudowa miała odbywać się w granicach bryły, ścian zewnętrznych wcześniej istniejących budynków, natomiast dokonano rozbudowy budynków w zakresie zwiększenia powierzchni zabudowy, długości, szerokości i wysokości, zmieniono sposób zagospodarowania terenu, a tym samym zmieniono (zwiększono) zakres oddziaływania inwestycji na nieruchomości sąsiednie.
Spółdzielnia skarży postanowienia
Prezydent Wrocławia odmówił wznowienia postępowania zakończonego decyzją ostateczną z lutego 2013 r., a wojewoda dolnośląski utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie prezydenta Wrocławia pomimo, że skarżąca spółdzielnia na etapie postępowania odwoławczego przytoczyła szereg dalszych twierdzeń i zarzutów dotyczących postępowania administracyjnego zakończonego wydaniem pozwolenia na budowę.
Spółdzielnia mieszkaniowa złożyła skargę wnosząc o uchylenie obu wydanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta