Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekcja historii dla prezydenta

20 marca 2018 | Publicystyka, Opinie | Roman Kuźniar

Unia Europejska jest filarem polskiej niepodległości oraz gwarantem wolności Polaków. Dlatego mamy prawo oczekiwać od Andrzeja Dudy politycznej dojrzałości, a nie doraźnych zagrań pod publiczkę – pisze politolog.

Niedawna wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, w której polską niepodległość przeciwstawił czasom zaborów i... Unii Europejskiej, musi smucić i martwić. Jest ona w najlepszym razie przejawem braku politycznej wyobraźni i odpowiedzialności. Bardziej adekwatna byłaby, niestety, bardziej dosadna ocena. Niezależnie bowiem od niejasnych intencji, jakie stały za słowami, które padły w Kamiennej Górze, źle świadczą one o prezydencie i jego najbliższym otoczeniu – zdradzają ich gruntowną nieznajomość historii nowożytnej. Ten zgubny defekt rozciąga się zresztą na cały obóz rządzący.

Antidotum na zabory

Wystarczy spojrzeć na ostatnie 250 lat historii Polski i Europy. Zabory to czas, kiedy Europą rządziły wielkie mocarstwa, które za nic miały los narodów mniejszych i słabszych – trzymały je pod butem imperialnej władzy. Później, po I wojnie światowej, przyszedł czas „Europy ojczyzn". Szybko się skończył, kiedy armie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11006

Wydanie: 11006

Spis treści

Monitor wolniej przedsiębiorczości

Zamów abonament