Rekomendacje
Magdalena Ślusarska, historyk kultury, dyrektor Instytutu Książki
>fikcja literacka
Bogdan Loebl „Dymek mesjasz zwierząt” (Nowy Świat)— zwierzęta organizują krucjatę przeciwko ludziom i ich cywilizacji okrucieństwa i przemocy. W konwencji baśni przedstawione ważne przesłanie moralne odnoszące się do stosunku człowieka do „braci mniejszych”.
>Literatura faktu
Frank Furedi „Gdzie się podziali wszyscy intelektualiści?” (PIW) — rozważania o autonomii oraz standardach współczesnej nauki i sztuki, kiedy polityka edukacyjna i kulturalna państwa sprowadza się do formułowania zasad ich ekonomicznego, użytkowego, a nawet terapeutycznego, znaczenia. Zapominając, że praca intelektualna i twórczość artystyczna to świat idei i wartości.
Andrzej Nowak, historyk, profesor UJ
>fikcja literacka
Władimir Sorokin „Dzień oprycznika” (W.A.B.)— jaka będzie Rosja za 20 lat? Jeżeli utrzymają się obecne trendy, to chyba tak, jak opisuje to bardzo niepoprawny politycznie Sorokin. Rosja otoczona murem, przez który wystają tylko rury z gazem i ropą. A za murem zachodnim: „wyciągnęła kopyta Europa Agenorowna, same cyberpunki arabskie po jej gruzach pełzają...”
>Literatura faktu
Grzegorz Błaszczyk „Dzieje stosunków polsko-litewskich”. T. 2 (Wydawnictwo Poznańskie)— takie dzieła powstają rzadko. Po dziewięciu latach od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta